Зміст 1. Необхідні інструменти та матеріали 2. Нюанси вирощування огірків в зимовій теплиці 3. Вибір насіння для вирощування огірків 4. Висадка і догляд за розсадою 5. Прищипування і формування
Виростити свіжі огірки своїми руками для Новорічного столу - престиж для кожного городника. Протистоять йому в досягненні цієї мети в нашій кліматичній зоні погодні умови, тим більше, що огірки вимогливі до освітленості і тепла. Зниження температури до -1С здатне погубити всі рослини, а мала освітленість здатна істотно знизити врожайність. Єдиним виходом у даній ситуації є вирощування огірків в теплиці взимку. Така технологія існує десятки років, і всі її етапи досить грунтовно опрацьовані. Незважаючи на те, що сам процес не має скільки-небудь значних відмінностей від вирощування у відкритому грунті, є деякі нюанси, про які ми розповімо далі.
1. Необхідні інструменти та матеріали Щоб виростити урожай огірків взимку в теплиці знадобляться базові знання агротехніки, трохи завзятості і працьовитості, а також деякий перелік необхідних інструментів і матеріалів: теплиця, обладнана опаленням в зимовий час; насіння належної якості; препарати для знезараження насіння; засоби проти хвороб рослин і шкідників; невеликий запас мінеральних і органічних добрив; система автоматичного провітрювання в теплиці; кілька ламп додаткового освітлення; система поливу; термометр; стаканчики для розсади; поліетиленова плівка, щоб накривати грунт; садовий інструмент.
2. Нюанси вирощування огірків в зимовій теплиці Система опалення в зимовій теплиці грунтовно висушує повітря всередині. А, як відомо, огірок любить вологість не тільки грунту, але і повітря. Тому одним з головних завдань в процесі вирощування огірків взимку в теплиці є підтримання належного рівня вологості повітря. Варіанти вирішення проблеми - від розкладання на підлозі мокрих ганчірок, до установки всередині теплиці ємності з водою і періодичне розпилення води із пульверизатора. Для підтримки оптимальної вологості повітря доведеться проробляти це щодня. Не варто забувати взимку і про температурний режим, уникаючи різких коливань температури. В іншому випадку рослина може кинути всі свої життєві сили на ріст листя, а плодів можна не дочекатися зовсім. Перевищення нормальної для огірка температури навіть взимку може призвести до проблем з поглинанням грунтової води корінням. Зимове природне освітлення набагато слабкіше річного, тому недолік ультрафіолету доведеться компенсувати шляхом встановлення додаткових ламп освітлення. Особливо ефективно ця міра показала себе у січні - лютому. Збільшення світлового дня в теплиці позитивно позначається на врожайності зимових огірків. Висота підвішування ламп для молодих рослин - близько 50 см. У міру зростання огірка її збільшують. За умови дотримання необхідного температурного режиму для огірків в теплиці взимку, можна отримати високий урожай не тільки в холодну пору року, але і влітку. Для цього теплиця повинна бути обладнана системою обігріву і підтримувати температуру близько + 25С, яка є оптимальною для огірка. При відсутності такої висаджування розсади огірків необхідно здійснювати не раніше квітня. Щоб у січні висадити саджанці огірка в зимову теплицю, посів насіння на розсаду потрібно провести не пізніше вересня.
3. Вибір насіння для вирощування огірків Перед тим, як зайнятися вирощуванням огірків в теплиці взимку, потрібно вибрати відповідні для цього насіння. Від них багато в чому буде залежати успіх цього підприємства. Потрібно відзначити, що для вирощування в теплицях придатні далеко не всі сорти огірків. Бджолозапильні сорти вже точно призначені не для тепличного вирощування, і тим більше не для зимового. Бджоли і влітку рідко залітають у теплицю, а взимку взагалі сплять. Якщо вас все-таки хочеться посадити бджолозапильні сорти огірків, то роль бджоли доведеться взяти на себе і обпилити всі квітки вручну. Для цього зривають чоловічу квітку, обривають всі пелюстки і кладуть в жіночу. Для вирощування в зимовій теплиці більше підійдуть самозапильні гібриди: Пікнік; Ліліпут; Колібрі; Геркулес; Динаміт; Махаон; Ємеля; Лохвицький; Квітневий; Зозуля; Календар. Для вирощування огірків в теплиці взимку потрібно попередньо підготувати як грунт, так і розсаду. Огірок воліє родючий грунт, легкий за своїм механічним складом, добре удобрений як органічними, так і мінеральними добривами. Готувати грунт для зимового обробітку огірків можна приблизно за наступною схемою. Для підготовки грунту потрібно змішати 2 частини перегною з 1 частиною тирси і 2-ма частинами торфу. До отриманої маси додати 1 столову ложку нітрофоски і 4 ложки золи деревини. Отриману масу розрівнюють в теплиці, роблячи з неї грядку. Зверху вносять мінеральні добрива і трамбують. Далі грядку потрібно накрити плівкою і залишити на кілька тижнів. За цей час всі мінеральні та органічні добрива рівномірно розподіляються в товщі грунтового шару. Для розсади відбирають насіння 2-3 річного віку, попередньо знезаражені спеціальним розчином. Готують його так: чайну ложку нітрофоски розчиняють в 1 літрі гарячої води, на кінчику ножа додають борну кислоту і мідний купорос. Далі насіння потрібно загартувати. Для цього їх загортають у мокру марлю і кладуть у холодильник при температурі 0 ° С приблизно на 7 днів. Для запобігання засихання насіння потрібно періодично змочувати марлю. Для отримання життєздатної розсади огірків бажано придбати спеціальні торф'яні стаканчики, заповнити їх грунтом і посадити в кожен по одному насінню на глибину 2 см. Накривши стаканчики вологою тканиною, ви уникнете пересихання грунту. Оптимальна температура для появи сходів + 25С. Розсаду необхідно поливати 2 рази на добу і виробляти підгодівлі, після чого обполіскувати рослини теплою водою. Оптимальним методом висадки розсади для зимової теплиці є конвеєрний, коли розсада садиться маленькими партіями з проміжком в 10-15 днів. Це дозволить згодом отримувати стабільні врожаї молодих огірків впродовж усієї зими.
4. Висадка і догляд за розсадою При використанні як контейнерів для розсади торф'яних горщиків відпадає необхідність у травмуванні коренів рослин при пересаджуванні, оскільки висаджувати розсаду в грунт можна прямо в горщиках. Висадку розсади виробляють зазвичай через місяць після посіву насіння за умови підтримці температури в теплиці в межах + 25С навіть взимку. Допомогти заощадити простір в теплиці допоможуть стелажі, на які можна встановлювати ящики з розсадою. У більшості випадків потрібно спорудити грядки всередині теплиці, куди приблизно на 75% закопуються горщики з розсадою. Потрібно стежити за циркуляцією повітря в теплиці, при цьому не переохолоджуючи рослини. Допоможе в цьому термометр. Перша підгодівля висадженої розсади зазвичай проводиться після появи третього листа, друга - після появи квіток, третя при дозріванні перших плодів. Для цього користуються водним розчином курячого посліду або коров'яку. Для правильного формування стебел необхідно натягнути дріт і прив'язати батоги до нього. Періодичність поливів - 1 раз на 5 днів. Після початку плодоношення кількість поливів збільшують до 1 разу на 2 дні. При появі жовтих листочків полив роблять незалежно від графіка. На всьому протязі вегетаційного періоду огірків в зимовій теплиці не варто випускати з уваги розпушування грунту. Цей захід дозволяє поліпшити водно-фізичні характеристики грунту. Зробити це потрібно як мінімум 4 рази. Зимова теплиця з теплим і вологим повітрям всередині - прекрасне середовище для поширення захворювань огірків, серед яких біла гниль, антрактоз, оливкова і бура плямистість. Як і в медицині найкращими ліками від захворювань є їх профілактика. У більшості випадків вона зводиться до дотримання температурного режиму та вологості повітря. У разі появи інфекції доведеться скористатися отрутохімікатами.
5. Прищипування і формування У міру росту рослин починається процес формування їх стебел. Полягає він у підв'язуванні огірків до шпалери. Шпалеру натягують на відстані 2-3 метри від землі по всій довжині теплиці. Шпалерні сорти огірків вимагають підв'язування кожного стебла за допомогою петлі з шпагату безпосередньо до шпалери. Потрібно бути обережним з натягом мотузки, щоб не пошкодити рослину. Підростаючі верхівки стебел потрібно акуратно обертати навколо мотузки. Бджолозапильні гібриди огірків формують шляхом видалення зайвих квіток і пасинків. У процесі росту в пазухах листків починають формуватися пасинки і жіночі квітки. Саме їх і потрібно видаляти. Крім того, у пазухах головного стебла можуть утворюватися бічні пагони. Їх також необхідно видалити. У результаті такої процедури прищипування, основне стебло, прив'язане до дроту, повинне мати 3-4 листа. Пазухи верхніх листків можуть утворювати по 2-3 пагони, які необхідно обернути навколо дроту і залишити вільно звішені. Коли вони відростуть до рівня приблизно 1 метра від землі, їх прищипують до закінчення періоду вегетації. Крім того, з рослини видаляють все пожовкле листя і переставші плодоносити пагони. Формування партенокарпічних гібридів полягає у видаленні пасинків і квіток до висоти 50-60 см. Розташовані вище наступні 5 листя мають бічні пагони, які прищипують над першим листом. Жіночі квітки, розташовані там же, видаляються. Пасинки наступних вище 5 листків до рівня 1,5 метра від землі не видаляють. Залишають по 3 зав'язі над другим листом. Прищипування не проводять для ослаблених рослин. У міру набору ними життєвої сили процедуру потрібно буде провести. Вирощування огірків в теплиці взимку - трудомістке й витратне заняття. Адже потрібно побудувати теплицю з необхідними комунікаціями і дотриматися всіх вимог агротехніки. Але, тим, хто все ж таки зважиться на це і правильно організує процес, теплиця запропонує досить щедру винагороду - свіжі огірочки прямо з грядки на протязі всього року.
| |
Всього коментарів: 0 | |